66961051-2 | 66417106
چاپ فوری

سفارش چاپ فوری

همانطور که احتمالا می دانید از چاپ دیجیتال می توان به عنوان چاپ فوری یاد کرد. علت تفاوت این نوع با سایر شیوه ها را می توان در موارد زیر بیان نمود:
1- فرآیند چاپ دیجیتال کوتاه تر از سایر روش ها می باشد و به نوعی چاپ فوری محسوب می شود .
2- در چاپ دیجیتال هزینه چاپ براساس تعداد نسخه های چاپی محاسبه نمی شود.
3- به دلیل اینکه در چاپ دیجیتال کاغذ و مواد شیمیایی کمتر مصرف می شود، موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود.
4- چاپ دیجیتال قابلیت چاپ فایل های متفاوت را دارد زیرا در این روش از پلیت استفاده نمی شود.

ویژگی ها ی چاپ فوری

چاپ در تیراژهای محدود: در چاپ فوری یا به تعبیری همان چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از طریق کامپیوتر و امکان کالیبراسیون دستگاه، امکان چاپ در تیراژ پایین وجود دارد و برای تیراژهای بالا قابل استفاده نیست.
این نوع چاپ در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرد بطوری که متقاضی می تواند با توجه به نیاز خود در کوتاه ترین زمان ممکن سفارشات را تحویل بگیرد.

چاپ شخصی شده: در چاپ فوری هر کدام از سطوح چاپی امکانات متفاوتی با سطوح چاپی قبلی دارند. برای مثال که می توان کارت تبریک های شخصی شده با تصاویر متفاوت را با طرح ها ی متنوع چاپ نمود.


انواع روش ها ی چاپ فوری :

انواع روش هاي چاپ فوری بر اساس تكنولوژي ديجيتالی که مورد استفاده قرار می گیرد، به گروه هاي اصلي زير تقسيم مي شود:

روش جوهرافشان: در این روش از دستگاه ها ی متنوعی برای چاپ استفاده می شود که انواع پرينترهاي روميزي را در بر می گیرد. در دستگاه جوهر افشان، اطلاعات ديجيتال به وسیله مركب هاي مايع به طور مستقيم روي كاغذ چاپ می شوند.
در این روش به محمل مياني براي انتقال تصاوير نیازی نيست و مركب بطور مستقيم توسط يك هد روي سطوح چاپي منتقل می شود. به همین دلیل روش جوهر افشان به عنوان اصيل ترين روش چاپ فوری دیجیتال محسوب می شود.
ناگفته نماند که سرعت چاپ در اين شيوه نسبت به سایر شیوه ها ی چاپ فوری پایین می باشد، به همین دلیل امكان به كارگيري اين شيوه در تيراژهاي بالا وجود ندارد.

روش الكتروفتوگرافي: در اين روش چاپ از دو نوع مركب جامد پودري يا مایع استفاده مي شود. سرعت چاپ در این روش نسبت به روش جوهر افشان بالاتر است.

روش تونری: در این روش، چاپ از طریق باردار كردن درام چرخاني توسط شعاع نور ليزر و ذوب شدن تونرهای روي سطح كاغذ، انجام می شود. مراحل چاپ تونری عبارتند از تصويرنگاري، انتقال تونر، مركب زني، تثبيت تونر و پاكسازي درام.
سرعت این روش نسبت به سیستم ها ی قبلی بالاتر است که می تواند تصاويري را كه از ذوب شدن پودر رنگ روي كاغذ به وجود مي آيند را ايجاد نماید. روش چاپ تونری به دلیل سرعت بالا، مصارف صنعتي پيدا كرده و از كارآمدترين سيستم هاي چاپ فوری محسوب می شود.

روش ديجيتال مركبي: در این شیوه از مركب هاي رنگي استفاده مي شود که براي كارهاي پرتيراژ رایج است. خروجي اين دستگاه ها دارای كيفيت بسيار بالايي است. دستگاه دیجیتالی مرکبی به دلیل پيچيدگي تكنولوژي، از گستردگي سيستم هاي تونري برخوردار نیست.
از مزاياي منحصر به فرد اين دستگاه چاپ مي توان به امكان استفاده از رنگ هاي اسپات (Spot) به صورت كانال هاي رنگي مجزا و يا چاپ 6 رنگ HI-FI اشاره نمود.

روش ديجيتال نوري يا پرتوي؛ در اين روش چاپ تصاوير مورد نظر از طريق شعاع هاي نوري که روي كاغذهاي ويژه و حساس تابیده می شوند، صورت می گیرد. این شیوه به دلیل سرعت بسیار بالا در لابراتورهاي عكاسي كاربرد فراوان داشته و از كيفيت چاپي خوبی نیز برخودار است.


روش حرارتي؛ در اين شيوه از كاغذهای حساس به حرارت استفاده مي شود که حرارت ناشي از ماتريس ها ي حرارتي با ايجاد فعل و انفعالات شيميايي بر روي سطوح كاغذ، عمل چاپ را انجام می دهد.
استفاده از اين شيوه در دستگاه هاي كوچك مانند فكس بسیار رایج است.

روش تصعيد رنگ؛ در این روش، مواد رنگي بر روي سلفون هايي قرار دارند كه پرتوهاي گوناگونی مانند ليزر و يا ماتريس هاي حرارتي، رنگ را از روی نوارهاي سلفون تبخیر و سپس بر روي كاغذ چاپ مي كنند.
از جمله مزایای این روش، استفاده از آن در لابراتوارهاي عكاسي برای چاپ عكس با ابعاد کوچک می باشد و تنها مشکل این روش قیمت بالای چاپ می باشد.

ماركرهاي ليزري: این روش بیشترین کاربرد را در صنايع توليدي دارد و به دليل استفاده كاربرد مناسب براي درج اطلاعات، بیش از گذشته استفاده می شود. در روش چاپ مارکر اشعه ليزر، با سوزاندن تصوير بر روی سطوح مورد نظر چاپ ایجاد می شود. چاپ فوری و سریع از جمله ویژگی ها ی منحصر به فرد این روش محسوب می شود.

دی ان ان evoq