آخرین مطالب
چاپ بروشور
چاپ بروشور

بروشور (Brochure)، کتابچه‌ای چند صفحه‌ای و یا چند لتی است که برای آموزش نحوه‌ی استفاده ...

انواع صحافی در چاپ دیجیتال
انواع صحافی در چاپ دیجیتال

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش‌های صحافی در چاپ دیجیتال مدرن ...

چاپ کارت ویزیت
چاپ کارت ویزیت

کارت ویزیت ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع تبلیغاتی برای معرفی شخص و یا شرکت می‌باشد ...

سخنی دوستانه با مشتریان درباره‌ی نوسانات و افزایش قیمت‌ها
سخنی دوستانه با مشتریان درباره‌ی نوسانات و افزایش قیمت‌ها

از اول سال 97 تاکنون شاهد نوسانات شدید قیمت ارز بوده‌ایم ...

#

روش های چاپ فوری

گروه : چاپ دیجیتال
9 مرداد
تعداد بازدید :
495 بازدید
زمان تقریبی برای مطالعه :
10 دقیقه
#

غالبا چاپ دیجیتال به عنوان چاپ فوری شناخته شده که میتواند در سریع‌ترین زمان ممکن کارهای چاپی را به اتمام برساند. ما در این مقاله سعی داریم تا به یکی از روش‌های چاپ دیجیتال به عنوان چاپ‌ فوری بپردازیم.

این روش چاپ، الکتروفتوگرافی یا زیروگرافی (Xerography) است که یک شیوه فتوکپی خشک محسوب شده که از هیچ مایع شیمیایی در آن استفاده نمیشود. این روش در سال 1938 توسط چستر کارلسون (Chester Carlson) اختراع شد.

روش چاپ دیجیتال الکتروفتوگرافی

در این روش از دو نوع مرکب مایع (شیوه دیجیتال مرکبی) یا جامد پودری (تونر) استفاده میشود:

روش دیجیتال مرکبی

در این روش به جای تونر از مرکب‌های رنگی استفاده میشود که برای کارهای پرتیراژ مناسب میباشد.

خروجی این دستگاه‌ چاپ الکتروفتوگرافی از کیفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل پیچیدگی، دستگاه‌ این نوع چاپ از گستردگی سیستم‌های تونری برخوردار نیست.

از مزایای منحصر به فرد این شیوه چاپ میتوان به امکان استفاده از رنگ‌های اسپات (Spot) به صورت کانال‌های رنگی مجزا و یا چاپ ۶ رنگ HI-FI اشاره نمود.

این تکنولوژی ابتدا در انحصار کمپانی Indigo قرار داشت. اندکی بعد تلاش زیادی برای گسترش آن صورت گرفت اما محدودیت اصلی این دستگاه‌ها، قیمت بالای آن و همچنین ابعاد کار چاپی توسعه چندانی نداشته است.

روش تونری

این شیوه چاپ از طریق باردار کردن درام چرخانی توسط شعاع نور لیزر، تشکیل تصویر توسط مرکب‌های پودری (تونر) که قابلیت باردار شدن دارند و ذوب شدن این تونرها روی سطح کاغذ، انجام میشود.

سیستم‌های تونری میتوانند با سرعتی بالا، تصاویری را که از ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ شکل میگیرند را ایجاد کنند.

 این شیوه چاپ به اندازه روش دیگر دیجیتال (جوهرافشان) دیجیتالی نشده و در آن واسطه‌های آنالوگ متعددی بین سطوح چاپی و مخزن رنگ وجود دارد؛ اما به دلیل سرعت بالا، در امور صنعتی به کار رفته و در ردیف کارآمدترین سیستم‌های چاپ دیجیتال بخصوص در ابعاد متوسط محسوب میشود. دستگاه‌ چاپ الکتروفتوگرافی در ترکیب با یک اسکنر به عنوان دستگاه‌های کپی یا لیزری شناخته میشود.

فرآیند چاپ دیجیتال الکتروفتوگرافی

فرآیند این نوع چاپ را میتوان در شش مرحله  بارگیری، تصویرنگاری، مرکب‌زنی، انتقال تونر، تثبیت تونر و پاکسازی درام، خلاصه کرد که در زیر به شرح هر یک از این مراحل میپردازیم:

مرحله اول ـ بارگیری : ابتدا باید یک بارالکتریسیته ساکن با قدرت حداقل 600 ولت بطور منظم بر روی غلتک توزیع شود.

مرحله دوم ـ تصویر نگاری : در چاپ الکتروفتوگرافی نگارش تصویر توسط شارژ کردن یک سطح‌ هادی نور و یک نور کنترل شده انجام میشود.

به این صورت که برگه‌ای که باید کپی شود توسط یک منبع نوری درخشان نوردهی شده و از روی صفحه تخت عدسی گذر میکند و یا عدسی و منبع به شکل متحرک سطح برگه‌ای که در جای خود ثابت است را میپویند.

سرعت حرکت کاغذ یا لنز با حرکت سطح غلتک همگام است تصویر چاپی به شکل نور بر روی سطح ‌هادی نور تابیده میشود. این نور از دو طریق اشعه لیزر و دیودهای نوری تأمین میگردد.

مرحله سوم ـ مرکب زنی : در سیستم‌های الکتروفتوگرافی مرکب‌های مخصوصی استفاده میشود که میتوانند به صورت تونرهای پودری یا مایع باشند.

ذرات تونر به بار الکتریکی حساس میباشند که بر روی سطح غلتک توزیع و در قسمت‌هایی از غلتک که نوردهی در آن صورت نگرفته و دارای بارالکتریکی هستند، قرار میگیرند.

 مرحله مرکب رسانی از مهمترین و دقیقترین قسمت‌های چاپ الکتروفتوگرافی به شمار میرود. مرکب رسانی به این صورت است که پودر تونر نرم با سایزهای حدود 8 میکرومتر بدون اینکه با درام‌های ‌هادی نور تماس داشته باشد، روی آن قرار میگیرد.

مرحله چهارم ـ انتقال تونر : در این مرحله برگه سفید از بین غلتک و کرونا عبور میکند در حالی که بار تونر، قطب مخالف است که به تبع آن تصویر رویِ تونر توسط فشار و کشش الکتریکی به کاغذ انتقال مییابد.

ممکن است تونر به طور مستقیم به کاغذ منتقل شود اما در برخی موارد ابتدا به یک محمل میانی منتقل میشود. سپس بارالکتریکی کاغذ توسط یک کرونای دیگر خنثی میشود.

این عمل معمولاً بلافاصله پس از گذشتن از کرونای اول صورت میگیرد تا کاغذ به تدریج و نه یکباره خنثی شود. نهایتاً کاغذ از یک سمت از روی غلتک بلند میشود.

مرحله پنجم ـ تثبیت تونر : در این مرحله تصویر تونری بر روی کاغذ تثبیت میشود. برای این کار کاغذ به وسیله فشار و حرارت و یا توسط فرایند تابشی پخته میشود. بعد از آن یک واحد تثبیت کننده تونر را روی کاغذ تثبیت میکند که از این طریق تونر گرم و ذوب شده و با فشار روی سطح کاغذ تثبیت میگردد.

مرحله ششم ـ پاک سازی : پس از عمل چاپ، سطح درام هنوز شارژ بوده و همچنین مقداری تونر نیز روی سطح آن باقی مانده است. بنابراین برای آنکه درام برای عمل چاپ بعدی آماده شود، باید سطح آن از لحاظ فیزیکی و الکتریکی پاک سازی شود که پس از آن با تابش نور از تونرهای باردار خالی شده و توسط یک فرچه گردان یا یک تیغه پاکسازی میگردد تا ذرات تونری که از مرحله قبل روی آن باقی‌ماندهاند، جمعآوری شوند. پاک سازی فیزیکی به منظور عاری نمودن سطح درام از تونرهای اضافی انجام میشود که میتواند بوسیله برس یا وکیوم صورت گیرد. پس از خنثی سازی سطح درام، پرینتر آماده چاپ فوری بعدی میباشد.

چاپ دیجیتال مدرن

مجموعه چاپ ديجيتال مدرن با استفاده از بروزترين دستگاهای چاپ و سری صنعتی دستگاه‌های ديجيتال بهترين كيفيت را در اين موارد ارائه می‌كند.

انواع سفارش‌های دیجیتال را می‌توانید در بخش چاپ دیجیتال مشاهده کنید و با توجه به نیاز خود سفارش خود را به صورت غیرحضوری ثبت و هزینه آن را به صورت اینترنتی پرداخت نمائید و فقط منتظر دریافت سفارش خود در محل کار یا منزل باشد.

#
انتشار : 1397/10/03
چاپ بروشور

بروشور (Brochure)، کتابچه‌ای چند صفحه‌ای و یا چند لتی است که برای آموزش نحوه‌ی استفاده ...

ادامه مطلب
#
انتشار : 1397/09/17
انواع صحافی در چاپ دیجیتال

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش‌های صحافی در چاپ دیجیتال مدرن ...

ادامه مطلب
#
انتشار : 1397/08/30
چاپ کارت ویزیت

کارت ویزیت ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع تبلیغاتی برای معرفی شخص و یا شرکت می‌باشد ...

ادامه مطلب